Kaķi

 



Kaķu uzvedība

Vai jūs esat uzdevis jautājumus kāpēc jūsu kaķa izturēšanās ir tieši tāda? Šajā nodaļā palīdzēsim jums izprast jūsu kaķa mednieka un zīdītāja dabu, par tā vairošanās paradumiem, ķermeņa valodu un murrāšanas veidus, kā arī dos ieskatu par to kā kaķis jūtas savās mājās.

Vēsture


Mūsdienu mājas kaķu priekšteči vispirms tika pieradināti Ēģiptē pirms 5000 gadiem. Toreiz tiem bija ievērojama loma, lai nosargātu graudu tirgotājus no kaitēkļu postījumiem. Kaķi arī tika novērtēti kā draugi. Vēlāk tos pielūdza un godāja kā dievietes Bastet iemiesojumu. Kaķu īpašais statuss noteica, ka pat tiem īpaši rūpēsies arī nebrīvē. Tomēr kaķus neatlaidīgi vajāja viduslaiku Anglijā. Tie tika uzskatīti par ļauniem, viltīgiem un tāpēc nelaimi nesošiem, īpaši ja tie bija melnas krāsas. Tas tā turpinājās līdz 17 gadsimtam, kad tie ieguva atzinību un tika novērtēti Rietumu kultūrā. Kopš tā laika kaķu kā ģimenes mīluļu popularitāte ir strauji augusi.
  • Kaķu uzvedība
  • Kas kaķos ir tik īpašs?
  • Mīļās mājas
  • Kaķi un ūdens
  • Kaķi, kas medī
  • Ķermeņa valoda
  • Seksuālā izturēšanās

Kaķu uzvedība


Kaķi ir brīnišķīgi mājdzīvnieki, jo to vajadzības ir parastas. Kaķiem patīk mājas drošība, no kuras tiek var izzināt savu teritoriju un medīt. Dažos gadījumos kaķi ir izvēlīgi. Tie ir izvēlīgi attiecībā uz barību un neapmierināti, ja nākas samirkt. Īpašniekam jāizprot sava kaķa dabiskā, instinktīvā uzvedība, lai spētu atbilstoši reaģēt. Šī uzvedība ietver ķermeņa valodu un seksuālo izturēšanos. Īpašnieks, kurš izprot savu kaķi spēj labāk novērst negaidītus pārsteigumus.

Kas kaķos ir tik īpašs?


Kaķi ir uzticīgi, draudzīgi un tos ir viegli pieskatīt. Tie ir lieliski sabiedrotie jebkura vecuma cilvēkiem. Kaķi ir vienlīdz priecīgi atrasties gan bērnu, gan vecāku cilvēku sabiedrībā. Kaķiem un cilvēkiem ir līdzīga domāšana, kas veido pamatu viņu attiecībām. Jūsu kaķis vienmēr zina, kad jums ir bijusi slikta diena darbā (kaķim daudz nerūp, bet tas zina). Būt kaķa īpašniekam ir viena no dzīves lieliskākajām un patiesākajām baudām. Saite starp cilvēku un kaķi ir attiecības, balstītas uz draudzību, uzticību un cieņu.

Mīļās mājas


Kaķiem patīk mājas miers. Tā var būt lauku sēta vai mazs pilsētas dzīvoklis. Kaķis piemērosies apstākļiem, tomēr ir cietsirdīgi pārvest īstu lauku kaķi uz ierobežojumiem pilno pilsētas dzīvi. Kaķi ir dzīvnieki, kuriem ir svarīga sava teritorija. Tiem patīk iziet ārā un izveidot no kaimiņu kaķiem norobežotu teritoriju. Tas ir svarīgāk runčiem (vīriešu dzimtes kaķiem), bet mazāk svarīgi kaķenēm (sieviešu dzimtes kaķiem). Runči var izveidot desmit reizes lielāku teritoriju nekā kaķenes.

Teritorijas iezīmēšanas iemesls ir meklējams savvaļas kaķu evolūcijā. Savvaļas kaķu teritorija nosaka robežas, kurās tas var medīt. Jo lielāka teritorija, jo kaķim ir lielākas iespējas izdzīvot, taču tam acīmredzot nav lielas saistības ar mājas kaķiem, bet saglabājas to dabiskais instinkts iezīmēt teritoriju. Ja jūsu kaķis mājās ir priecīgs un mīlēts, tam nevajadzētu rasties problēmām ar teritorijas norobežošanu.

Mājas kaķa teritorija būs veidota uz paša mājas robežām. Jūsu kaķis izmantos ožu, dzirdi, skrāpējumus un citas zīmes, lai noteiktu robežas. Kaķa teritorijas robežas ne vienmēr sakritīs ar īpašuma īstajām robežām un tās parasti ir izplūdušas. Teritorijas var pārklāties, tās var būt kopīgas, kur kaķi sapulcējas. Kaķa iezīmētā teritorija saglabājas „iezīmēta” tikai tik ilgi cik ilgi kaķis to uzskata par savu. Ja „uz skatuves” parādās stiprāks sāncensis, robežas var tikt mainītas.

Ja mājā dzīvo divi vai vairāk kaķi, tie nosaka katrs savas robežas. Tie izvēlas dažādas teritorijas mājas iekšpusē un tās var pārklāties savā starpā. Piemēram, virtuve var būt par vietu, kur krustojas kaķu ceļi, jo tur tiek pasniegts ēdiens. Tāpat kā tie var sacensties ar jums par savām mīļākajām vietām, tie nebūs tik droši par jūsu tiesībām! Kad jauns kaķis ienāk mājās, labākais padoms ir dot iespēju pašam pierast pie vides, pirms tas satiekas ar kaķi vai citu jau esošo mājdzīvnieku. Šādā situācijā kaķim būs vieglāk saprasties ar citiem ienākot jaunajā dzīves vietā.

Veids kādā nekastrēts kaķis iezīmē savu teritoriju ir urinēt uz attiecīgajiem objektiem. Citi kaķi atkārto to pašu, bet tie nedara to tik bieži, tāpēc smaka nav tik asa. Urīna pēdas mājas iekšpusē lielāka daļa kaķu īpašnieku neuzskata par pieņemamu. Tomēr, tas var notikt, jo kaķi vēlas tādējādi nostiprināt savu sociālo statusu dzīvojot vairāku kaķu sabiedrībā vai sāncensībā ar citu kaķi (vai citu mājdzīvnieku).

Parasti šeit pastāv sociālā hierarhija. Pārākumu var izrādīt dažādi, dažkārt galvenais mazgā otru kaķi, dažkārt ar agresijas izpausmēm. Tāpat kā teritorijai, arī dominantei nav striktu robežu. Ir interesanti vērot kā vājākais kaķis gūst virsroku pār stiprāko, slimības vai citos vājuma brīžos.

Pat vientuļš kaķis mājās var just vajadzību pēc savas teritorijas iezīmēšanas un sacensties par to ar saviem saimniekiem.

Kaķis, kurš iet ārpus mājas nonāk dažādās vietās un daudzas lietas piesaista tā uzmanību. Mājas kaķim jācenšas uzlabot vidi. To var panākt nodrošinot to ar vairākām vietām kur paslēpties un gulēt, atļaujot tam piekļūt dažāda augstuma mēbelēm un plauktiem, kā arī pastāvīgi kontaktējoties un spēlējoties ar to. Kaķiem nepieciešams daudz jaunu izklaides veidu. Kaķi ir ļoti jūtīgi radījumi un viens no to lielākajiem dzīves priekiem ir snauduļot siltumā. Tiem ļoti patīk siltums, dabas vai cilvēka radīts un parasti to dzīve sastāv no pastaigām no vienas vietas uz citu.

Jūs varat tikai minēt cik labi jūsu kaķis jūtas stāvoklī, kuru tas pieņēmis. Ļoti siltā istabā vai karstā vasaras dienā tas pastāvīgi staipīsies, lai ķermenis izdalītu pēc iespējas vairāk siltuma. Aukstās ziemas dienās tas cieši saritināsies, lai saglabātu siltumu. Nepatiku pret auksto laiku kaķis parāda ar nevēlēšanos iet āra pastaigās.

Kaķi un laika apstākļi


Kaķus pazīst pēc to nepatikas pret sliktiem laika apstākļiem. Pēc izmirkšanas pat vissīkākajā lietū, kaķis pavadīs pietiekami daudz laika lai izžūtu un sasildītos. Tajā pat laikā, ūdens pārsteidzoši iedarbojas uz kaķi. Turku kaķiem patīk peldes, taču tas laikam pateicoties siltajiem ūdeņiem viņu dzimtenē. Kas attiecas uz patērēto ūdens daudzumu, pārliecinieties, ka jūsu kaķis dzer patērē pietiekami daudz ūdens, lai izvairītos no nieru problēmām.

Kaķis, kurš medī


Viens no aspektiem, ko kaķu īpašniekiem ir grūti pieņemt ir tas, ka kaķis ir mednieks, īpaši tas, ka kaķis nes savu medījumu uz mājām. Medības ir izteikts kaķa instinkts. Kaķim pieaugot, tā prasmes uzlabojas vērojot kaķeni un atdarinot to medībās.

Medības ir pilnīgi dabiska kaķa izpausme un tā var parādīties pat kaķim mājās esot labi paēdušam. Tam patīk medīt, klusi un pacietīgi pielavoties līdz tas ir pietiekami tuvu lai uzkluptu. Ja kaķis atnes medījumu tā īpašniekam, par iemeslu tam ir vēlme tikt paslavētam par veiksmīgām medībām. Nav iemesla sodīt kaķi, jo medības ir tā visdziļākā sūtība. Daži padomi kā samazināt tā vēlmi iet medībās: barojiet to pietiekami labi, spēlējieties ar to, ali apmierinātu tā tieksmi uz aktivitāti un turiet pa nakti mājās (laikā, kad parasti notiek medības). Cits ieteikums ir pielikt zvaniņu tā kakla siksnai, lai putni un iespējamie upuri sadzird to tuvojamies. Ir svarīgi regulāri attārpot jūsu kaķi, īpaši ja tas iet medībās.


Ķermeņa valoda


Daži kaķu īpašnieki domā, ka viņu kaķu spēja komunicēties aprobežojas ar murrāšanu, ņaudēšanu vai gaudošanu. Patiesībā, kaķi komunicējas dažādos veidos. Tie lieto skaņas, to ausis, mute un aste ieņem noteiktu stāvokli un tas ir noteikts saziņas zīmju kopums ar citiem kaķiem. Kaķenēm ir plašs sazināšanās zīmju skaits lai audzinātu un mācītu savus kaķēnus.

Murrāšana parasti nozīmē prieku un apmierinātību. Murrāšanu parasti var viegli atšķirt no zemās un griezīgās gaudošanas.

Murrāšanu var pamanīt kaķa skaņu spektrā, bet parast tā nozīmē vēlmi pēc uzmanības.

Skaņu spektrs no:
  • Īsa, augsta toņa kaķa ņaudēšana un staigāšana pa māju meklējot savu saimnieku,
  • Skaļāka un  uzstājīgāka murrāšana ar vēlmi lai tiktu atvērtas durvis vai parādīts izsalkums
  • Skaļa gaudošana dažās nepatīkamās situācijās, kā piemēram atrodoties iesprostotam ceļojuma grozā vai ja kāds nejauši uzkāpis tā astei.

Kaķa ķermeņa valoda kā to parāda viņa izturēšanās ir apbrīnas vērta. Patiesībā, jūsu veselais saprāts palīdzēs jums izskaidrot kaķa sajūtas un vajadzības. Viena no visvieglāk pamanāmajām pazīmēm ir kaķa apmierinātā poza, pilnīgā labsajūta ar puspievērtām acīm. Kaķis labsajūtā staipās un lēnām izlaiž un ievelk nagus. Otra svarīga pazīme tam, ka kaķis ar apmierināts it velšanās, ko parasti pavada murrāšana. Tas ir pagātnes mantojums no barošanas mazotnē, kad velšanās stimulēja piena izmantošanu.

Pēc kaķa ausīm var spriest pat kaķa psiholoģisko stāvokli. Kaķis sakļauj ausis kopā, kad tas ir uztraucies, kad tas koncentrējas medībām vai tas sadzird kādu interesantu troksni. Nervozs kaķis atraus ausis atpakaļ, tāpat kā ļoti izbijies vai agresīvs kaķis pieplacinās ausis pie galvas.

Šņācošs kaķis ar atsegtiem zobiem var būt diezgan biedējošs skats. Šīs pazīmes, kā arī sacēlusies spalva padara kaķi lielāku un palīdz aizsargāt sevi no uzbrucēja.

Paturiet prātā, ka kaķa mēlei ir daudz vairāk funkciju kā cilvēku mēlei. Mēlē palīdz kaķim iegūt informāciju par apkārtējo vidi. Kaķi sajūt smaržas ar mēles palīdzību. Mēle tiek izmantota sevis un citu kaķu kopšanai. Tāpēc jums  jāizvairās no situācijas, kad kaķis laizītu jūs un jums jāpaskaidro bērniem kāpēc tas nav vēlams.

Veids kā kaķis tur savu asti sniedz paskaidrojumus kā viņš jūtas. Kaķis, kurš skrien jums pretī sagaidot, iespējams turēs asti taisni, dažreiz ar nolaistu pašu astes galiņu. Ļoti viegla astes galiņa trīcēšana norāda, ka kaķis ir apmierināts (arī atpūties) vai gatavojas (medījot gatavojas uzklupt vai izsalcis kaķis gaida gardu maltīti, ko jūs gatavojaties pasniegt). Sargieties, lai šī trīcēšana nepāraug stiprākā šūpošanā, tad jebkura jūsu rīcība kaķi satrauks un aste locīsies ar lielu amplitūdu, dodiet ceļu!

Seksuālā izturēšanās


Tāpat kā citi dzīvnieki, kaķiem darbojas dabiskie instinkti dzimtas turpināšanai. Dabiskos apstākļos kaķenes pārojas tikai noteiktā (reproduktīvajā laikā) pārošanās laikā. Pārošanās laiks parasti no ziemas beigu perioda līdz vasaras beigām, bet mājas kaķi var pāroties jebkurā laikā.

Kaķeņu uzvedība reproduktīvajā periodā dažkārt sagādā raizes to saimniekiem. Šajā laikā kaķenes jūtas ir sakāpinātas, tā kļūst skaļa, nemierīga, tā lokas un veļas pa grīdu. Dažiem nepieredzējušiem kaķu īpašniekiem var likties, ka kaķis mokas. Jebkurā gadījumā, vairums cilvēku gribēs izvairīties no nevēlamiem kaķēniem. Kastrēšana var pārvērst skaļu un nemierīgu runci par rūpīgu un sirsnīgu draugu. Viņš atmetīs paradumu klaiņot, iesaistīties cīniņos ar citiem kaķiem un urinēt telpās. Ja jūs izlemjat savu kaķi kastrēt, jums jākonsultējas ar savu vetārstu par piemērota laika izvēli.
Komentāri (2)  |  2011-02-23 12:44  |  Skatīts: 3397x
egita* - 2012-07-08 23:14
Mans kakis nav kastrets un vinam ir 2 gadi mes vinu grasamies vest pie vetarsta , bet cik ilgi kakis var ta turpinat valaties un nurdet?

odita - 2014-08-30 07:04
Panemam 5 menesi vecu runciti,kapec vins necienigi izturas pret manu dzivesbiedru?Vai to var labot,vai runcis bus jaatdod atpakal?


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ